Jak często wymieniać olej silnikowy i dlaczego trzeba go wymieniać.

Jak często wymieniać olej silnikowy i dlaczego trzeba go wymieniać.

Po pierwsze trzeba zrozumieć jak w trudnych warunkach pracuje olej silnikowy jakie ma zadania i jakie właściwości powinien posiadać aby sprostać tym wymaganiom.

Silnik z uwagi na charakterystykę swojej pracy wytwarza podczas niej wysokie temperatur. Dzieje się to głównie z powodu procesu spalania gdzie temperatura może osiągnąć nawet 1800 stopni Celsjusza. Jeżeli połączymy to z bardzo wysokimi naciskami sięgającymi 100 barów oraz prędkościami obrotowymi około 6000 obrotów na minutę,  będziemy mieli obraz tego co się dzieje w silniku spalinowym.

Brak odpowiedniego smarowania będzie powodował zniszczenie silnika w ciągu kilku do kilkunastu minut. 

Możemy wymienić główne zadania jakie spełnia olej silnikowy:

  • Smarowanie współpracujących elementów silnika

Główne zadanie oleju silnikowego który ma minimalizować współczynnik tarcia oraz zapobiegać przedwczesnemu zużyciu współpracujących części silnika. Kiedyś wystarczało jak zastosujemy olej o odpowiedniej lepkości jednak czasy te minęły i zastosowaniu są specjalizowane dodatki polarne które mają działanie przeciwzużyciowe w miejscach najsilniejszego oddziaływania pnących o siebie części.

  • Chłodzenie silnika oraz jego części

Jednymi z najbardziej obciążonych termicznie częściami silnika są pierścienie i tłoki. Aby zapobiec ich nadmiernemu przegrzewaniu, a tym samym szybkiemu zużyciu olej silnikowy odbiera nadmiar ciepła. Kontakt z tymi elementami powoduje że olej rozgrzewa się nawet do 250 stopni Celsjusza. Oleje niskiej jakości w tak wysokiej temperaturze Ulegają szybkiemu utlenieniu co powoduje wzrost lepkości takiego oleju i pogorszenie własności smarnych. Dodatkowo wytrącający się żywiczne związki mogą osadzać się w szczelinach pierścieniowych i powodować ich zakleszczenie.

  • Zapewnienie odpowiedniej czystości wnętrza silnika

Podczas procesu spalania powstaje spora ilość zanieczyszczeń. Głównie dotyczy to silników diesla Gdzie jest położony ostatnio nacisk na małą ilość tlenku azotu. Powoduje to jednak wytwarzanie sporej ilości sadzy która zanieczyszcza wnętrze silnika. Trzeba wiedzieć że olej silnikowy ma ograniczoną zdolność do rozpraszania zanieczyszczeń powstałych w procesie spalania. 

  • Zabezpieczenie wewnętrznych części silnika przed korozją

W procesie spalania powstają także Związki siarki, które absorbowane są przez olej dzięki temu nie dochodzi do korozji wewnętrznych części silnika. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*